Капіталізм хоче, щоб ми були самотніми

Нам подобається думати, що в умовах вільного ринку ми вільні, що ми — вище реклами та соціального маніпулювання. Однак спостерігається нова тенденція в суспільстві — піднесення самотньої людини як еталонного споживача.

І тут ми маємо парадокс: те, що раніше вважалося радикальним — залишатися без пари, тепер може стати модним. Тривалі відносини, як і «постійна робота» швидко замінюються в планах людей на тимчасові відносини без зобов’язань — те, про що десять років тому застерігав нас соціолог Зігмунт Бауман.

Двом людям, які працюють на себе, без перспектив стабільності, складно будувати своє майбутнє разом. Капіталізм хоче, щоб ми були самотніми.

В 1960-х роках самотність вважалася радикальним вибором, формою бунту проти буржуазного капіталістичного конформізму. Як каже соціолог Жан-Клод Кауфманн, перехід від сімейного життя до сольного способу життя був частиною «непереборної рушійної сили індивідуалізму». Проте ця свобода виглядає набагато менш чарівною, якщо дивитися на неї через призму запланованих змін в консюмеризму. Сьогодні є економічний сенс в тому, щоб переконати народ жити насамоті. Одинаки споживають на 38% більше продуктів, на 42% більше пакувального матеріалу, на 55% більше електрики і на 61% більше газу на людину, ніж сім’ї з чотирьох чоловік. Про це йдеться в дослідженні, проведеному Цзяньго Лю з Мічиганського університету.

Сьогодні у США самотні люди між 25 і 34 роками, що ніколи не вступали в шлюб, за кількістю випереджають людей у ​​шлюбі на 46%. Розлучення приводить до зростання ринку: одна сім’я розпалася- тепер треба два будинки, два автомобілі, дві пральних машини, два телевізора. Капіталізм занурюється в стагнацію, і корпорації усвідомили, що тепер є два нових русла зростання: ринок одинаків, що розвивається і концепція індивідуалістичної волі. Це помітно в рекламі. Цільовою аудиторією для таких різних продуктів, як бургери і відпустка, стають самотні люди, особливо — самотні жінки.

Нова реклама Honda і Citibank протиставляє спільному життю процес самопізнання на самоті і відстрочку створення відносин. Як каже Кетрін Джарві, новий шлях — це «відносини верхнього кишені», коли жодна зі сторін не прагне до довгострокових зобов’язань.

Візьміть, приміром, стрімке зростання популярності сайту для знайомств Match.com. У США оголошення на сайтах демонструють зв’язок між одноразовим споживанням і пропозицією себе «Купи мені ікеєвський диван і трахни мене на ньому, $ 100».

Це прирівнювання себе до продукту виявилося саме тому, що цикли запланованого і відчутного зниження споживання більше не приносять капіталістичного зростання. У період перенасичення ринку, коли ми вже спожили все що могли, нас закликають втілити себе в «товари на ринку», споживаючи інших. Вправи з утилізації людей.

Тепер консюмеризм вимагає від тебе самотності, тому і продає його як щось сексуальне. Фокус в тому, що зараз більш радикально постаратися мати стабільні відносини і довгострокову роботу, планувати майбутнє, ймовірно, навіть спробувати завести дітей, ніж бути самотнім.

Спільне з кимось життя, довгострокові зв’язки з іншими членами спільноти тепер здаються радикальної альтернативою силам, які хочуть редукувати нас до розрізнених, відчужених бродяг в пошуках все більш короткочасних зв’язків з особистостями, що несуть в собі усвідомлення власної непотрібності.

Рішення: будь радикальним, заведи сім’ю, вимагай зобов’язань від партнера і роботодавця. Скажи «ні» зачаруванню ринку одноразових одинаків.

 

Оригінал публікації: Ewan Morrison: what I’m thinking about … why capitalism wants us to stay single

Джерело: http://www.epravda.com.ua/columns/2012/08/14/332041/